Konferencja NATURE OF US
19-22 maja 2022
organizatorzy: Fundacja Polka dot oraz Wyspa Skarbów GAK
Idea projektu wiąże się z potrzebą refleksji i podjęcia działań w obliczu kryzysu ekologicznego, nadprodukcji i konsumpcji, które dominują we współczesnym świecie – także świecie sztuki. Współcześni twórcy, badacze i teoretycy poszukują nowej roli i formuł sztuki w rzeczywistości, która stawia poważne wyzwania. Podejście to wymaga współpracy w międzynarodowym kontekście, gromadzenia i wspólnego opracowywania terminologii oraz przygotowania scenariusza działań łączących sztukę z nauką, edukacją i kwestiami środowiskowymi.
Do udziału w wydarzeniu zostało zaproszonych 30 osób – artystów, ekspertów różnych dziedzin związanych z naukami przyrodniczymi, badaczy i teoretyków sztuk performatywnych, delegatów, reprezentantów organizacji partnerskich.
W programie wydarzenia znajdą się prezentacje artystyczno-naukowe, spektakle, performance site specific, wykład performatywny, warsztaty, otwarte dyskusje oraz interaktywne spacery po Wyspie Sobieszewskiej. Program tworzy zespół złożony z reprezentantów organizacji partnerskich realizujących projekt NATURE OF US w ramach Międzynarodowego Funduszu Wyszehradzkiego: Ula Zerek (Polka dot), Karolina Wycisk (Fundacja Performat), Ewan McLaren, Lucia Simaskova (Bazaar Live Performance, Czechy), Gergely Tallo, Andrássy-Barok Andrea (Workshop Foundation, Węgry), Maja Hriesik (PLaST, Słowacja), Gdański Archipelag Kultury Wyspa Skarbów, Instytut Kultury Miejskiej, Nadbałtyckie Centrum Kultury.
Całość projektu obejmuje cykl 4 rezydencji badawczych we wszystkich krajach partnerskich oraz 2 wydarzenia o charakterze konferencji – międzynarodowe spotkania środowisk artystycznych i naukowych poświęcone relacji sztuk performatywnych i nauk zajmujących się środowiskiem naturalnym w Europie Centralnej.
Szczegóły poruszanych tematów oraz formaty konferencji zostaną doprecyzowane pod kątem gdańskiej społeczności i specyfiki Wyspy Sobieszewskiej. Żywimy przekonanie, że środowiska artystyczne i naukowe mogą łączyć swoje doświadczenia, wiedzę i metodologię w celu wypracowania nowego języka służącego skutecznemu uwrażliwianiu lokalnych społeczności na dynamiczne zmiany zachodzące w świecie i konieczność reagowania na alarmujące sygnały ze zmieniającego się świata.