
Podczas spotkania w Szkole Podstawowej nr 88 w Gdańsku – Świbnie rozwiązano konkurs wiedzy o Wyspie Sobieszewskiej, na napisanie legendy o dzielnicy, a także na projekt znaczka pocztowego. Chór szkolny zaśpiewał okolicznościowe piosenki – „Wyspiarski hymn”, „Na Wyspie moich marzeń” oraz „Wisło moja, Wisło stara”. W uroczystości wzięła udział zastępczyni prezydent Gdańska ds. rozwoju społecznego i równego traktowania Monika Chabior.
Nie zabrakło powrotu do historii. Waldemar Nocny – historyk, pedagog, pisarz, a także mieszkaniec Wyspy przygotował on referat na temat powstania dzielnicy. Dodatkowo, w trakcie wydarzenia odbyło się także spotkanie autorskie, podczas którego można było nabyć jego najnowszą książkę „Woda wokół nas. Śmiała Wisła, Martwa Wisła i Przekop Wisły”.
Mieczysława Cierpioł, prezeska Stowarzyszenia Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej, wręczyła również statuetki mieszkańcom w ramach plebiscytu „Aktywni z Wyspy”.
Druga część obchodów odbyła się pod obeliskiem upamiętniającym 100-lecie Przekopu Wisły, który znajduje się w Gdańsku-Świbnie. Wzięli w niej udział chętni mieszkańcy i zaproszeni gościem w tym: dyrektor Zarządzający ds. Zielonego Gdańska Piotr Kryszewski, radny Miasta Gdańska Łukasz Świacki oraz poseł Piotr Adamowicz. Zapalono symboliczne znicze i rzucono pamiątkowy wieniec na Wisłę.
31 marca upamiętniamy na Wyspie Sobieszewskiej powstanie Przekopu Wisły, kiedy to 31.03.1895 r., nadprezydent Prus Zachodnich, Gustawa von Gosslera na telegraficzny sygnał cesarza Wilhelma II dokonał uroczystego otwarcia Przekopu Wisły. Była i wciąż jest to bardzo ważna dla bezpieczeństwa przeciwpowodziowego inwestycja, która zapobiegała wiosennym powodziom i hamowała roztopy. Finalnie, doprowadziła też do tego, że Wyspa Sobieszewska rzeczywiście stała się Wyspą.