– To będzie dzień pełen pełen wspomnień, sztuki i energii, która sprawia, że Wyspa Sobieszewska żyje swoim wyjątkowym rytmem – zapowiadają organizatorzy z Wyspy Skarbów GAK. – Podczas spotkania nie zabraknie chwil radości i momentów refleksji. Wspomnień i planów na przyszłość. Tego dnia pokażemy, jak ważne dla lokalnej społeczności jest to miejsce, docenimy osoby, które je przez lata współtworzyły. Będziemy celebrować dziedzictwo, pokazywać jak wspólna pamięć historyczna i lokalna tożsamość łączy pokolenia – dodają.
PROGRAM 20-lecia Wyspy Skarbów GAK i 50-lecia Izby Pamięci Wincenetgo Pola, 14 października, godz. 14.00 – 20.00, ul. Turystyczna 3, Wyspa Sobieszewska.
Godz. 14:00 Malujemy historię. Rodzinne tworzenie na jubileusz, warsztaty familijne
Z Justyną Więcław stworzycie artystyczne dzieła, które nawiążą do 50-letniej historii Izby Pamięci. Będzie twórcza zabawa, ale i sposób na zatrzymanie chwil – wspomnień, które budują to miejsce.
UWAGA: Wstęp wolny. Ilość miejsc ograniczona. Obowiązują zapisy: 58 323 91 15. Decyduje kolejność zgłoszeń.
Justyna Więcław − plastyczka, fotografka, historyczka sztuki. Od 20 lat prowadzi warsztaty, dzieląc się swoją wiedzą głównie z najmłodszymi, instruktorka zajęć ekspresji plastycznej w Projektorni GAK.
Godz. 16:00 Otwarcie Jubileuszu i Wystawy pt. „20 na 20”
Wyjątkowa wystawa, na której zaprezentujemy prace 20 artystów, którzy współtworzyli Wyspę Skarbów przez ostatnie dwie dekady. Każde dzieło to osobna historia, pełna emocji i inspiracji. Na prezentowanej do końca października wystawie zobaczymy prace: Danki Jarzyńskiej, Danuty Joppek, Krystyny Andrzejewskiej – Marek, Alicji Bielskiej,Magdaleny Nowak, Doroty Białczak, Grażyny Kunickiej, Violki Grabowskiej, Urszuli Dulewicz, Mai Gasperowicz, Jadwigi Sankowskiej, Iwony Kolasińskiej, Cypriana Wieczorkowskiego, Waldemara Nocnego, Eugeniusza Szczudło, Wojciecha Kołyszki, Vasyla Netsko, śp. Piotra Szczepańskiego, śp. Bohdana Rutkowiaka, śp. Bogdana Wręczyckiego.
Godz. 16:15 Odznaczenia i wyróżnienia
– Wręczenie medali honorowych dla założycieli Izby Pamięci tj. Jana Sidorczaka i rodziny śp. Czesława Skonki
– Otwarcie wystawy „Sieci i więzy” połączonej z premierą projektu AudioHistoria, czyli opowieści mieszkańców z Wyspy Sobieszewskiej
– Wręczenie nagród dla zwycięzców konkursu wiedzy o życiu i twórczości Wincentego Pola (przeprowadzony przez Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej)
Godz. 16.30 Kwiaty i wiwaty, czyli Jubileuszowy tort
Godz. 17:00 Prelekcja Waldemara Nocnego o Wincentym Polu
Godz. 18:00 Koncert The Surfers
Na zakończenie – fala dobrych wibracji w stylu surf rock! Koncert, który wprowadzi nas w relaksującą atmosferę, idealnie wpisującą się w nadmorski charakter Wyspy Sobieszewskiej. Melodie zainspirowane muzyką plażową i surf rockiem przeniosą nas w świat beztroski i dobrej zabawy.
The Surfers – Zespół powstał w ramach projektu SurfRock In Poland mającego na celu promocję muzyki surf-rockowej. W repertuarze zespołu znajdują się największe przeboje muzyki surf z początku lat 60tych, jak również wiele znanych soundtrack’ów filmowych oraz utwory autorskie. Misją zespołu jest utrzymanie stylistyki i klimatu z najlepszych lat muzyki surfowej. Skład:Igor Jeziak – gitara solowa, Igor Kielar – gitara rytmiczna, Kacper Kwiatkowski – perkusja, Sławomir Nowak – gitara basowa.
Przyjdź z rodziną i przyjaciółmi, by celebrować wspólne nasze podwójne święto. Niech ten dzień będzie momentem, w którym sztuka i pamięć łączą pokolenia!
Wydarzenie w ramach projektu ProfiKultura. „ProfiKultura Gdański Program Profilaktyki Uzależnień Cyfrowych” zrealizowano ze środków “Szczegółowego Gminnego Programu Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii dla Gminy Miasta Gdańska na rok 2023”.
Partner: Stowarzyszenie Przyjaciół Wyspy Sobieszewskiej